Wełna czy pianka? Co sprawdza się lepiej w termoizolacji budynków?
Badania pokazują, że aż 30% ciepła domu ucieka przez dach. Nic dziwnego, że coraz więcej rodzin myśli o termoizolacji poddasza, która pozwala podnieść komfort życia, zaoszczędzić pieniądze i zrobić coś pożytecznego dla środowiska. Na rynku dominują dwa konkurencyjne rozwiązania: wełna mineralna i pianka poliuretanowa. Efektem tej rywalizacji są niespotykane dotąd produkty nowej generacji.
Wyścig technologiczny
Jeszcze na początku XXI wieku pozycję absolutnie dominującą, jeśli chodzi o termoizolację poddasza, miała wełna mineralna, materiał produkowany z modyfikowanych włókien mineralnych. Ale w ostatnich dwóch dekadach wyrósł jej silny konkurent w postaci pianki poliuretanowej. Według danych Google Trends, liczba wyszukiwań hasła “pianka pur” wzrosła o 87%.
Różnic pomiędzy obydwoma technologiami jest sporo i dotyczą one zarówno montażu, jak i właściwości fizycznych. Zbliżone są za to parametry termoizolacyjne i koszty pokrycia metra kwadratowego. Nic więc dziwnego, że rzeszę zwolenników ma zarówno pierwsza, jak i druga opcja.
Montaż wełny mineralnej może wykonać praktycznie każda ekipa wykończeniowa. Do aplikacji pianki poliuretanowej niezbędny jest wyszkolony zespół dysponujący profesjonalnym sprzętem natryskowym. Zwolennicy wełny mineralnej zwracają przede wszystkim uwagę na kwestię lepszej klasy palności, zwolennicy pianki poliuretanowej – trwałości, bezspoinowości i skutecznej termoizolacji nie tylko zimą, ale także latem.
Praktycznie na wszystkich rozwiniętych rynkach trwa właśnie wyścig technologiczny pomiędzy producentami wełny mineralnej i pianki poliuretanowej. Rosnąca świadomość właścicieli domów na temat możliwych oszczędności i rozwiązań przyjaznych środowisku sprawia, że na rynek trafiać będzie coraz więcej produktów z niespotykanymi dotąd parametrami. To ważne zarówno dla tych, którzy wybiorą wełnę, jak i tych, którzy zdecydują się na piankę, bo koniec końców podwyższenie standardów przysłuży się jednym i drugim.
Nie tylko poddasze
Warto pamiętać, że obydwie technologie stosuje się nie tylko do izolacji poddasza. Wełnę stosuje się także w ścianach, działowych, stropach i na elewacjach. Piankę zaś – w stropach, fundamentach, a nawet przedmiotach codziennego użytku: materacach, lodówkach czy fotelach samochodowych.