Elektryczne systemy natryskowe do izolacji pianą poliuretanową

Elektryczne systemy natryskowe do izolacji pianą poliuretanową

Rynek maszyn natryskowych przeznaczonych do wykonywania natryskowych izolacji pianami PUR jest bardzo szeroki. Wykonawca może wybierać spośród trzech typów napędów maszyn natryskowych – napędu elektrycznego, pneumatycznego lub hydraulicznego. Każdy napęd posiada cechy charakterystyczne, wyróżniające go na tle pozostałych. W zależności od planowanego wykorzystania sprzętu, warto przed zakupem zapoznać się ze specyfikacjami każdego typu napędu i dobrać sprzęt odpowiedni do potrzeb oraz profilu firmy.

Kiedy warto zdecydować się na rozwiązania elektryczne?

Niewątpliwie, największą zaletą maszyn natryskowych napędzanych elektrycznie jest wysoka wydajność w bardzo szerokim zakresie zastosowań. Wysoka przepustowość sprawdzą się doskonale, gdy planowane jest wykorzystywanie urządzenia do wykonywania natryskowej aplikacji szybkowiążącej poliuretanowej piany dwuskładnikowej oraz powłok polimocznikowych.

Elektryczne maszyny natryskowe z systemem pomiaru ciśnienia dynamicznego i statycznego

W wysokiej jakości maszynach natryskowych firmy Graco napędzanych elektrycznie, od lat stosowana i udoskonalana jest technologia sterowania silnikami, która pozwala na pracę z dużą precyzją. Silnik, będący sercem całego systemu natryskowego, musi utrzymywać na stałym poziomie ciśnienie zarówno w chwili, gdy spust aplikatora piany PUR jest wciśnięty (występuje tu ciśnienie dynamiczne), oraz kiedy zostaje zwolniony (tu pojawia się ciśnienie statyczne). Zastosowana w danej maszynie natryskowej technologia monitoruje ciśnienie płynu pompowanego do aplikatora lub mieszalnika oraz reguluje przepływ prądu zasilającego silnik systemu. Monitorowanie ciśnienia pozwala również na bieżące reagowanie w przypadku, gdy równowaga pomiędzy ciśnieniem w pompach zostaje zaburzona. Jest to bardzo istotne, ponieważ dla prawidłowego działania systemu natryskowego stosunek ciśnienia w obu pompach powinien być bardzo zbliżony. Pozwala to na prawidłowe przeprowadzenie reakcji chemicznej, prowadzącej do powstania natryskowej piany PUR. W maszynach natryskowych do aplikacji pian PUR najnowszej generacji stosuje się zabezpieczenia w postaci automatycznego wyłączenia systemu, które następuje, gdy ciśnienie w pompie jest niewystarczająco zrównoważone. Działanie to pozwala zapobiec aplikacji złej jakości piany PUR lub powłoki polimocznikowej.

Podgrzewanie komponentów pian PUR stosowanych w izolacjach natryskowych.

Komponenty wchodzące w skład natryskowych pian PUR – poliole oraz izocyjaniany, aby wejść w reakcję chemiczną, muszą zostać nagrzane do temperatury mieszczącej się w przedziale pomiędzy 44 a 84 stopni Celsujsza. Podstawowe elektryczne systemy natryskowe wykorzystują do tego celu grzałki główne. Na wyposażeniu wysokiej jakości maszyn natryskowych do izolacji pianami PUR znaleźć można dodatków węże, pozwalające na podgrzanie i utrzymanie roboczej temperatury komponentów. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań, nakładany ostatecznie produkt jest pianą izolacyjną wysokiej jakości.

Warto jednak pamiętać, że podgrzewane węże wykorzystywane w maszynach do izolacji natryskowych pianą PUR, mają spełniać rolę wyłącznie utrzymania temperatury komponentów dla całodziennej pracy maszyny, nie zaś, podgrzewać je powyżej nastawy temperatury grzałek głównych. 

Charakteryzujące się wysoką wydajnością oraz łatwością obsługi systemy natryskowe Graco napędzane elektrycznie dostępne w Asteco to między innymi:

GRACO Reactor E-20
GRACO Reactor E-XP1

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z każdym z modeli i zadawania pytań. Z przyjemnością doradzimy, który z systemów natryskowych najlepiej sprawdzi się w konkretnym przeznaczeniu.