Agregaty malarskie – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o agregatach malarskich.

Agregaty malarskie – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o agregatach malarskich.

Jednym z must have branży budowlano-remontowej są profesjonalne agregaty malarskie, które w znacznym stopniu ułatwiają i przyspieszają prace.

Właściciele firm remontowych nie wyobrażają sobie prac wykończeniowych bez odpowiedniego sprzętu. Agregaty malarskie, bo o nich mowa w tym artykule, to inwestycja na przyszłość, dlatego warto stawiać na sprawdzone, renomowane marki. 

Co musimy o nich wiedzieć, by jak najlepiej dopasować rodzaj agregatu do naszych potrzeb? Sprawdźcie nasze kompendium wiedzy, dzięki któremu wybór odpowiedniego agregatu stanie się dużo prostszy.

1. Agregaty malarskie są używane do malowania natryskowego (pod ciśnieniem, bezpowietrznie).

To niezbędny element wyposażenia wszystkich ekip remontowych, który sprawdzi się przede wszystkim podczas malowania nie tylko dużych, ale i małych powierzchni.

2. Agregaty to lepszy efekt wizualny 

W przeciwieństwie do pędzla lub wałka osiągniemy dzięki niemu bardziej zadowalający efekt wizualny, unikając nierówności czy śladów włókien, jak również nie narażamy się na przyklejanie ostatniej warstwy do powierzchni wałka.

3. Poza malowaniem ścian, agregaty malarskie z powodzeniem mogą zostać wykorzystane do bielenia ścian czy sufitów.

Regularne bielenie wykazuje działanie dezynfekujące i chroni od namnażania się pasożytów czy drobnoustrojów chorobotwórczych.

4. Malowanie za pomocą agregatu malarskiego jest nawet czterokrotnie szybsze!

Szybsze, w porównaniu do malowania tradycyjnym wałkiem, co umożliwia wykonanie większej liczby zadań w krótszym czasie i zmniejszenie kosztów pracy.

5. Agregaty różnią się rodzajem użytej pompy.

Powszechnie stosowane są dwa rodzaje – membranowe i tłokowe. Te pierwsze są proste w obsłudze, ale charakteryzują się mniejszą wydajnością i częstszymi usterkami niż pompy tłokowe, które zapewniają większą precyzję.

6. Wybierając konkretny agregat malarski należy zwrócić uwagę na wielkość dysz i dopasować je do rodzaju farby, której będziemy używać.

Najmniejsze z nich – o wymiarach od 0,009 do 0,013 są przeznaczone do farb poliuretanowych. Wielkość 0,015 najlepiej sprawdzi się do farb olejnych, 0,017 – akrylowych i gruntowych, 0,021 – lateksowych, a 0,025 do farb epoksydowych. 

7. Wydajność to wartość mierzona ilością farby, którą urządzenie może zaaplikować w ciągu minuty.

Różni się w zależności od rodzaju farby, którą wybieramy. Dla farb olejnych powinna wynosić od 0,7 do 1,2 l/min, dla emulsyjnych, akrylowych i lateksowych od 1,25 do 1,8  l/min a dla farb elewacyjnych – ponad 3 l/min. Jeśli chodzi o agregaty szpachlarskie to wydajność powinna być od 5 l/min.

8. Planując prace remontowe zastanów się, czy Twoja ekipa będzie używać kilku pistoletów natryskowych jednocześnie.

Już podczas zakupu odpowiedniego agregatu należy zwrócić uwagę, czy dany model posiada zdolność obsługi więcej niż jednego stanowiska.

9. Wybór konkretnej marki produkującej agregaty malarskie może stanowić nie lada wyzwanie.

Najlepiej postawić na sprawdzonych, renomowanych producentów, takich jak amerykańskie Airlessco. Przedstawicielem marki na polskim rynku jest Asteco, które oferuje szeroką gamę urządzeń tego producenta.

10. Kluczowe znaczenie dla wszystkich zainteresowanych kupnem agregatu ma wsparcie techniczne.

Czas postoju maszyny wpływa negatywnie na finanse i terminy zaplanowanych inwestycji, dlatego odpowiedni serwis i kontakt z dystrybutorem pozwala zoptymalizować koszty. Dostawcą technologii i know-how Airlessco jest Asteco. Nasza wykwalifikowana obsługa dobiera odpowiedni sprzęt dla potrzeb inwestora, zapewniając wsparcie merytoryczne i serwisowe także po zakupie. Nie ma ryzyka kupowania “kota w worku”, ponieważ Asteco udostępnia urządzenia do testów przedzakupowych.