Piany poliuretanowe PURTECO – piany PUR jutra dostępne już dziś
Dawno temu na jednym ze szkoleń usłyszałem takie zdanie: jeśli chcesz aby Twój samochód był szybki, piękny, tani, nowoczesny, najlepiej doposażony i bezawaryjny – możesz wybrać jedynie dwie z tych cech. Po krótkim zastanowieniu uznałem to zdanie za prawdziwe. Minęło kilkanaście lat, a może ciut więcej i raczej nie straciło na swojej aktualności. Podobnie było z pianami poliuretanowymi, jakie były dostępne na polskim rynku. Jeśli chciałem pianę tanią, szybką (i łatwą) do aplikowania, a do tego wydajną i bezproblemową – to mogłem wybrać tylko dwie z tych cech. Tak było przez wiele lat i nikt nie spodziewał się że może być inaczej. Producenci pian modyfikowali różne parametry, ale nikomu nie udało się wyprodukować piany łączącej wszystkie powyższe cechy. Jak wypadają zatem piany poliuretanowe PURTECO?
Piany poliuretanowe PURTECO – debiut na rynku
Jesienią 2019 roku zadebiutowała na polskim rynku linia pian Purteco. Pierwsze pytania od wykonawców zawsze dotyczyły tylko ceny – „ile za zestaw ?” Na pierwszej oficjalnej prezentacji pokazano pianę otwarto-komórkową Purteco PSO 7. Od razu wszyscy uczestnicy zauważyli, że ta piana zdecydowanie różni się od wszystkich innych pian dostępnych na rynku. Puerteco układa się równo i można aplikować na jeden raz warstwę o grubości do 25 cm. Przy tym: 1. nie kapie podczas aplikacji; 2. jej powierzchnia nie wygląda już jak zawartość skrzynki z kalafiorami a bardziej jak powierzchnia piany zamkniętokomórkowej. Te cechy sprawiają że można tym produktem pracować o wiele szybciej, pewniej, wydajniej przy zachowaniu ekonomii na dotychczasowym poziomie.
Marcin Grabowski, koordynator ds. sprzedaży pian Purteco
Piany poliuretanowe PURTECO bez specyficznego dla pian zapachu
Na oficjalnej premierze podano także inną ciekawą informację – wydajność Purteco PSO 7 to 45 m3, czyli 225 m2 warstwy o grubości 20 cm. „Niemożliwe…”, „inni producenci też tak obiecywali”, „przy tak ładnej strukturze na pewno nie wyjdzie więcej jak 180 m2” – takie były pierwsze komentarze. Pierwsze realizacje u różnych wykonawców potwierdziły jednak tę wydajność. Tym samym Purteco PSO 7 jest pierwszą pianą na rynku, która układa się szybko, łatwo i ma dużą wydajność. Do tego nie pozostawia specyficznego dla pian zapachu. Ważne jest też to, że szybko jest gotowa do aplikacji, gdyż wystarczą temperatury na wyjściu z reaktora w przedziale 45-48 stopni Celsjusza. Wszystkie te cechy sprawiają że możemy zaaplikować jednego dnia więcej metrów kwadratowych.
Podsumowując, Purteco to nowy rozdział w historii pian poliuretanowych. Połączenie cech które do tej pory wzajemnie się wykluczały umożliwi wykonawcom pracę w bardziej komfortowych warunkach. Każda pierwsza aplikacja tej piany odbywa się w obecności przedstawiciela producenta. Jest to konieczne, ponieważ Purteco aplikuje się nieco inaczej (odległość, szybkość, ustawienia reaktora) i trening bardzo się przydaje.
Marcin Grabowski
2 Komentarze
Świetnie napisane. Pozdrawiam!
[…] Także na polskim rynku Asteco jest wyłącznym dystrybutorem produktów Airlessco. W 2012 stało się także dostawcą profesjonalnych urządzeń Graco do natrysku pianki i polimocznika. Wcześniej, bo już w 2009 roku Asteco rozpoczęło współpracę z producentem agregatów natryskowych, firmę Euromair z Francji. Od 2018 roku jest też wyłącznym producentem profesjonalnych pistoletów natryskowych PS1 i PS2. Wyjątkowa technologia wykonania i kształt zapewniający niezrównaną wydajność i komfort pracy są efektem 20 lat doświadczeń i niezliczonych pomysłów na optymalizację produktu. W tym roku Asteco rozpoczęło też produkcję pian nowej generacji Purteco. […]
Komentowanie zamknięte.