4 elementy niezbędne do rozpoczęcia pracy jako aplikator piany PUR

4 elementy niezbędne do rozpoczęcia pracy jako aplikator piany PUR

Rosnąca popularność termomodernizacji budynków pianami PUR sprawia, że na rynku pojawia się miejsce dla kolejnych fachowców w tej dziedzinie. Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć i co jest niezbędne do postawienia pierwszych kroków w tej branży, przeczytaj poniższy artykuł. 

Profesjonalny sprzęt

Podstawowym narzędziem pracy aplikatora pian poliuretanowych jest reaktor do natrysku. Do wyboru są reaktory pneumatyczne, hydrauliczne, elektryczne oraz systemy zintegrowane. Te ostatnie są połączeniem reaktora z generatorem prądu, a całość osadzona jest na wspólnej platformie. To alternatywa dla ciągnięcia generatora za samochodem. Jeśli zdecydujemy się na niezależny reaktor, warto pomyśleć o agregacie prądotwórczym o mocy 50kW. Każdemu aplikatorowi piany PUR przyda się takżę specjalistyczny pistolet dozujący oraz zestaw odpowiednich węży niskociśnieniowych, które służą do podawania mieszanki z agregatu umieszczonego w samochodzie na miejsce aplikacji. 

Podczas pracy przydatne są także profesjonalne narzędzia pomiarowe takie jak termometr laserowy oraz wilgotnościomierz, dzięki któremu sprawdzimy wilgotność elementów w natryskiwanym pomieszczeniu, Wiele firm z branży w pracy stosuje także osuszacze powietrza i nagrzewnice powietrza, które pozwalają na odpowiednie przygotowanie i osuszenie przestrzeni przeznaczonej do ocieplenia. Niezbędne będą także stroje ochronne – kombinezon, rękawice oraz maski i inne środki ochronne twarzy. Podczas pracy należy zadbać o zabezpieczenie dróg oddechowych. Konieczny jest także samochód, który pozwoli dotrzeć na miejsce inwestycji oraz zabrać ze sobą niezbędny sprzęt. 

Przy wyborze sprzętu warto rozważyć skorzystanie ze Smart Plan Asteco – oferty abonamentowej, dzięki której kupując co miesiąc pianę Purteco, dostajesz możliwość użytkowania reaktora Gunteco PS-25. Po 48 miesiącach abonamentu urządzenie przechodzi na Twoją własność. 

Zaufany dostawca systemów poliuretanowych 

Jeśli masz już niezbędną wiedzę i sprzęt, pora znaleźć odpowiedniego dostawcę systemów poliuretanowych. To od nich w dużym stopniu zależy jakość wykonanej termomodernizacji oraz uzyskane parametry techniczne, co bezpośrednio przekłada się na zadowolenie klientów. Jakość piany wpływa także na pracę aplikatora – od jej wydajności oraz łatwości aplikacji zależy końcowy zysk z wykonanej pracy. Dlatego warto postawić na sprawdzone firmy, których produkty są na rynku od dziesięcioleci.

Jednym z najchętniej wybieranych w Polsce i Europie Środkowej dostawców pian poliuretanowych jest Purteco. To piany nowej generacji, które w przeciwieństwie do innych produktów z tej kategorii układają się równo i pozwalają aplikować na jeden raz warstwę o grubości do 25 cm. Są łatwe w obsłudze, szybkie do przygotowania i, co najważniejsze, osiągają rekordowy współczynnik przewodzenia ciepła. 

Odpowiednie predyspozycje i wiedza – jak je zdobyć?

Natrysk pian poliuretanowych wymaga precyzji i dokładności. Inwestorzy cenią nie tylko skuteczną izolację, ale takżę estetykę wykonania. Szczególnie przy ocieplaniu poddaszy niezbędna jest dbałość o szczegóły, bo pianą muszą zostać pokryte nawet najmniejsze zakątki. Potrzebna jest także dobra organizacja pracy – oprócz samego natrysku aplikator musi zadbać o zabezpieczenie otoczenia, stan posiadanych maszyn i urządzeń, przeprowadzać prace konserwacyjne sprzętu i dbać o jego regularne czyszczenie.

Jak zdobyć wiedzę o aplikacji piany PUR? Dużo treści specjalistycznych dostępnych jest w internecie, na przykład na firmowym blogu Asteco. Jednak teoria to dopiero początek – najważniejsza w pracy aplikatora jest praktyka. Tą można zdobyć na kilka sposobów – podczas szkoleń z elementami praktycznymi, w czasie nauki w szkołach branżowych i technikach o profilach budowlanych oraz podczas pracy w firmach o tym profilu. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie ze Smart Plan Asteco, otrzymasz pakiet szkoleń technicznych, aplikacyjnych i biznesowych za darmo!

Baza klientów – jak skutecznie znaleźć pierwsze zlecenia?

I na koniec to, co pozwoli Ci na osiąganie zysków z prowadzonej działalności – klienci. Warto postawić na dobrą reklamę i marketing. Z pewnością najlepszą wizytówką są dobrze wykonane prace i zadowoleni klienci, dlatego warto dbać o jakość wykonywanych prac. Na korzystających z planu Smart Plan Asteco czeka ułatwienie także w tej kwestii. Po przystąpieniu do programu abonamentowego otrzymujesz tytuł akredytowanego wykonawcy Asteco Polska oraz dostęp do bazy inwestorów.

Klienci zainteresowani ociepleniem budynku będą kierowani bezpośrednio do Ciebie, a Ty czas który poświęciłbyś na poszukiwanie zleceń, będziesz mógł wykorzystać do rozwoju i wykonywania natrysku w kolejnych inwestycjach.