Agregaty do natrysku piany poliuretanowej – na co zwrócić uwagę?
Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń do natrysku piany poliuretanowej. Rozstrzał cenowy jest bardzo duży, ale podobnie jak przy wielu innych dylematach zakupowych kierowanie się tylko ceną może nie być najlepszą strategią.
Oto 10 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając odpowiedniego producenta, model i dystrybutora.
Rodzaj inwestycji
Najważniejszym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać, jest to, jaką inwestycję planuje nasz klient. Warto pamiętać, że duży model nie zawsze jest lepszy, ponieważ nie przy wszystkich typach inwestycji wymagana jest duża wydajność. Zdarzają się projekty przy których zaletą będą niewielkie gabaryty.
Moc grzewcza urządzenia
Najważniejszy parametr urządzenia. Odpowiedniej mocy grzałki muszą dogrzać materiał do ustawionej temperatury natryskowej i zapewnić, by ta ostatnia była stała. Jest to kluczowe z punktu widzenia wydajności z 1 kg materiału. Wahania temperatury lub przekłamywanie jej wskazań przyczyniają się do spadku wydajności i większego zużycia materiału. Najbardziej cenionymi przez wykonawców izolacji natryskowych producentami maszyn są Graco i Gusmer, którzy mogą pochwalić się zaawansowaną technologią realnie oddającą parametry nastawcze urządzenia.
Wydajność kg/min
Różne modele dysponują różną wydajnością. W zależności od potrzeb możemy sięgnąć po taki, który zapewnia wydajność od 3,8l/min do 20kg/min. Tak duży wachlarz wydajności pozwala na precyzyjne dobranie urządzenia dla potrzeb wykonawcy.
Wąż do natrysku
W zależności od wydajności maszyny możemy zdecydować się na długość od 10 do aż 120 m. Węże dostępne są w odcinkach 3m, 10m i 15m, a także różnym przekroju (średnicy). Dobór długości i średnicy ma ogromny wpływ na utrzymanie ciśnienia podczas natrysku. Węże występują w opcji bez grzania i z grzaniem. Przy dużych maszynach stosowane są zawsze węże grzewcze, które utrzymują temperaturę materiału podczas natrysku. Co ważne, wąż nie służy do grzania materiału, tylko do utrzymywania jego stałej temperatury.
Głowica mieszająca/pistolet
Pistolet to jeden z najważniejszych elementów układanki całego systemu, ponieważ źle dobrane komory mieszania czy dysze natryskowe mogą spowodować spadek ciśnienia i złe mieszanie produktu. W takim przypadku Iso & Poly nie zostają prawidłowo wymieszane, co skutkuje złą wydajnością materiału i złym przetworzeniem materiału.
Pompy podające-transferowe (beczkowe)
Dostępnych jest kilka modeli i typów pomp – od membranowych do tłokowych. Każdy rodzaj i model jest dobry, jeśli ma wystarczającą wydajność podawania materiału z beczki do urządzenia (reactora). To pozwala zadbać o to, by nie zabrakło materiału i nie występowało pulsowanie ciśnienia podczas natrysku (to skutkuje złym mieszaniem).
Mieszadło
Jest niezbędne dla systemów pian otwartokomórkowych, której jeden ze składników wymaga mieszania (dlatego, że podlega sedymentacji).
Recyrkulacja
Potrzebna do wstępnego grzania materiału przed natryskiem w beczkach. Po co w ogóle grzać materiał w beczce przed aplikacją? Wytłumaczę to w następnym poście.
Części
W branży izolacji natryskowych bardzo ważne jest to, czy wszystkie części zamienne i eksploatacyjne są łatwo dostępne. Dużą dostępność gwarantują sprawdzone marki, takie jak wspomniane Graco i Gusmer.
Wsparcie techniczne
Absolutnie kluczowa sprawa. Wsparcie techniczne dla użytkowników maszyn jest o tyle ważne, że czas postoju maszyny wpływa negatywnie na finanse i terminy zaplanowanych inwestycji. Amerykańska firma Graco ma bardzo dobrze rozwiniętą dystrybucję i serwis w Polsce. Jednym z najbardziej cenionych przez użytkowników maszyn Graco dostawcą technologii i know-how jest Asteco. Nasza wykwalifikowana obsługa w sposób profesjonalny dobiera odpowiedni sprzęt dla potrzeb inwestora. Urządzenia są kompletowane w taki sposób, aby kupujący wyjechał od nas z gotowym samochodem do aplikacji pian czy polimoczników. Zakupiony sprzęt jest montowany i uruchamiony podczas wydania, co gwarantuje poprawność działania. Dodatkowo, przy pierwszej inwestycji kupującemu towarzyszy technik Asteco, który wspomaga wykonawcę na miejscu.