Czym są mostki termiczne?

Czym są mostki termiczne?

Na efektywność energetyczną budynków ma wpływ wiele czynników. Oprócz odpowiednio dobranej izolacji termicznej ścian czy fundamentów, szczelności okien i drzwi, wpływ na utratę ciepła mają tak zwane mostki cieplne, zwane również mostkami termicznymi. Mogą one powodować aż o 20% większe zapotrzebowanie budynku na ciepło.

Charakterystyka i rodzaje mostków termicznych

Ułożenie ocieplenia wyłącznie między krokwiami skutkuje powstaniem liniowych mostków cieplnych.

Mostki termiczne to miejsca łączeń elementów konstrukcyjnych budynku, które charakteryzują się zwiększonym przewodnictwem cieplnym, a co za tym idzie dochodzi w nich do zwiększonej utraty ciepła. Mostki cieplne dzielą się na liniowe, które wynikają z kształtu bryły budynku lub różnej charakterystyki cieplnej wykorzystanych materiałów (na przykład przy obwodach okien i drzwi, drewnianych krokwiach, stropach, wieńcach lub łączeniu przegród budowlanych) oraz na punktowe, które wynikają z miejscowego przebicia termoizolacji, na przykład przez rury, okna dachowe czy komin.

Czy da się uniknąć powstawania mostków cieplnych?

Całkowite wyeliminowanie mostków cieplnych w budynku jest niemożliwe, bo część z nich jest nieunikniona ze względów konstrukcyjnych, Można jednak znacząco ograniczyć ich liczbę już na etapie projektowania domu. Duże znaczenie w powstawaniu dodatkowych mostków cieplnych mogą mieć także błędy wykonawcze przy budowie lub termoizolacji danego budynku. Wadliwe wykonanie detali budynku, niestaranne zabezpieczenia połączeń wpływa na obniżenie temperatury wewnętrznej powierzchni przegrody, czyli powstanie mostku cieplnego.

Jakie są konsekwencje powstawania mostków cieplnych?

Mostki cieplne obniżają efektywność energetyczną budynku, a co za tym idzie powodują wyższe rachunki za ogrzewanie. W przypadku domów energooszczędnych unikanie mostków cieplnych ma kluczowe znaczenie. Ponadto przy mostkach cieplnych po przekroczeniu tzw. punktu rosy ze względu na tworzącą się różnicę temperatur gromadzi się skroplona para wodna, a w konsekwencji może dochodzić do powstawania groźnych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Piana w walce ze stratami ciepła

Piany poliuretanowe doskonale sprawdzają się przy termoizolacji różnego rodzaju elementów wewnętrznych i zewnętrznych budynku, takich jak fundamenty, ściany, okna, drzwi czy poddasza. W przeciwieństwie do tradycyjnych sposobów izolacji piana jest materiałem bezspoinowym, co pozwala na szczelne i jednolite pokrycie powierzchni bez obaw o straty na łączeniach, przy kołkowaniu czy spowodowanych przesunięciem się nieodpowiednio zamontowanego materiału. Ponadto piany PUR wypełniają drobne szczeliny, dlatego z powodzeniem stosowane są przy różnego rodzaju uszczelnieniach, na przykład przy łączeniu płyt styropianowych czy przejściach instalacyjnych przez przegrody. Systemy izolacji natryskowej pozwalają na niemal całkowite zniwelowanie strat cieplnych spowodowanych mostkami termicznymi, zwiększenie energooszczędności domu i ciepłochronności ścian.

Jak unikać powstawania mostków termicznych?

Przede wszystkim należy uwzględnić liniowe mostki cieplne, które są konsekwencją rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych w projekcie. To szczególnie ważne przy ocieplaniu poddaszy, bo wiele z tego rodzaju mostków termicznych występuje na dachach i może powodować duże straty ciepła. Dlatego poddasza użytkowe pełnią podwójną rolę – chronią dom przed warunkami atmosferycznymi, a jednocześnie stanowią przegrodę, która pozwala zatrzymać wytworzone ciepło w domu. Z tego powodu izolacja termiczna poddasza jest niezwykla ważna. Dobrym sposobem na efektywne zredukowanie strat jest izolacja poddasza pianami poliuretanowymi Purteco.

W niwelowaniu strat spowodowanych przez mostki cieplne duże znaczenie ma także dokładność wykonania termoizolacji. Wykonawcy stosujący słabej jakości piany poliuretanowe mają problem z równomiernym pokryciem powierzchni pianą, a co za tym idzie odpowiednią izolacją powierzchni. Warto postawić na piany poliuretanowe najwyższej jakości, które charakteryzują się wysoką higieną pracy, wszechstronnością w technice nanoszenia oraz znakomitymi parametrami technicznymi, takimi jak wydajność, gęstość czy współczynnik przewodzenia ciepła.