Co to jest lambda w termoizolacji?

Co to jest lambda w termoizolacji?

W porównaniach skuteczności wełny i pianki bardzo często pojawia się wskaźnik lambda, oznaczany jako λ. Co to jest lambda? Jest to deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła wyrażany w watach na metr kwadratowy. Im niższa jego wartość, tym lepsze właściwości termoizolacyjne materiału, a w rezultacie – niższe rachunki za ogrzewanie i mniejszy ślad węglowy, jaki fundujemy naszej planecie.

Wełna mineralna i lekka, tzw. otwartokomórkowa pianka poliuretanowa stosowana zazwyczaj na poddaszach mają dość zbliżony wskaźnik lambda. Dla wełny waha się on w przedziale 0,030-0,045 W/m∙K, zaś dla pianki – 0,022-0,042 W/m∙K.

Najlepszymi parametrami może pochwalić się gęstsza pianka zamkniętokomórkowa, która zyskała sobie uznanie w dużych projektach, w których 00,01 W/(m·K) różnicy przekłada się niekiedy na milionowe oszczędności. Ostatnio ta technologia mocno wkracza także do domów rodzinnych, a efektem tego trendu jest pojawienie się produktów nowej generacji o niespotykanych do tej pory właściwościach termoizolacyjnych.

Przykładem jest debiutująca właśnie na rynku pianka Purteco o najniższym na polskim rynku współczynniku lambda (0,022 W/m∙K).