Pistolet do aplikacji piany PUR – jaki rodzaj sprawdzi się najlepiej?

Pistolet do aplikacji piany PUR – jaki rodzaj sprawdzi się najlepiej?

Efektywne i dobre jakościowo wykonywanie natryskowych izolacji termicznych zaczyna się od najmniejszych elementów – rodzaje pistoletów w systemach natryskowych. 

Asteco, jako dystrybutor Graco – jednej z topowych marek systemów do natrysku piany PUR, posiada w swojej ofercie szeroki asortyment komponentów oraz części zamiennych. Jednym z elementów systemów natryskowych Graco dostępnych w Asteco są pistolety do piany natryskowej. Są to produkty najwyższej jakości, cenione przez wykonawców izolacji termicznych na całym świecie. Liczne modele od P2 po zawsze niezawodny Fusion AP. Pistolety do pian natryskowych Graco to sprzęt, który gwarantuje wysoką jakość piany i prawidłowe wykonanie zlecenia. Sprawdzi się w każdym, nawet trudno dostępnym miejscu, które wymaga termoizolacji. 

W ofercie Graco dostępne są trzy rodzaje pistoletów natryskowych:

  • pistolety czyszczone powietrzem,
  • pistolety czyszczone cieczą,
  • pistolety czyszczone mechanicznie.

Pistolety do natrysku piany poliuretanowej czyszczone sprężonym powietrzem. 

Pierwszy z typów, to pistolet natryskowy czyszczony sprężonym powietrzem. Działa w oparciu o przepływ strumienia sprężonego powietrza, uruchomionego po zwolnieniu spustu pistoletu. Duża siła i prędkość z jaką wydmuchiwane jest powietrze pozwala na opróżnienie komory mieszania ze wszelkich pozostałych w niej komponentów. 

Dostępne na rynku modele pistoletów Graco oczyszczanych powietrzem: 

FUSION PC

Innowacyjny pistolet Fusion ProConnect jest jedynym dostępnym pistoletem na rynku z wymiennym Kartridżem. Umożliwia on szybką i bezproblemową obsługę eksploatacyjną pistoletu. Dzięki takiemu rozwiązaniu czas przeznaczony na obsługę serwisową, został skrócony do minimum. Skutecznie eliminując przy tej okazji, czasochłonne czyszczenie pistoletu, w różnych typach rozpuszczalnikach. Dzięki stałemu przepływowi powietrza przez komorę mieszającą, przy puszczonym spuście, komora jest czyszczona i zapobiega to zaklejeniu . Fusion PC to pistolet, który w swojej specyfikacji, w znacznym stopniu przypomina model Fusion Air Purge. Cała część powietrzna jest identyczna jak w modelu AP .

Fusion AP (Air Purge) to jeden z najbardziej popularnych pistoletów wielokomponentowych firmy Graco. Należy do grupy pistoletów natryskowych oczyszczanych sprężonym powietrzem.

Uzupełnienie dla samego pistoletu stanowią różne końcówki do zalewania, czy do natrysku oddalonego nawet o 2-4 m od pistoletu. Zastosowanie takich końcówek ułatwia nam natrysk w trudnodostępnych miejscach i w wąskich szczelinach. Model AP można w bardzo łatwy sposób przezbroić do modelu PC z wymiennymi kartridżami ponieważ część powietrzna (rękojeść) jest wspólna . Kolejnym modelem pistoletów natryskowych oczyszczanych sprężonym powietrzem jest pistolet natryskowy Probler P2. Pistolet P2 jest urządzeniem wydajnym i pozwala na efektywną pracę. Jest doskonałym wyborem zarówno do wykonywania izolacji natryskowej pianą PUR, jak również natrysku polimocznikiem. Probler P2 jest modelem, łatwym w obsłudze i poręcznym, ale wciąż bardzo wydajnym. Wbudowany podwójny tłok pozwala na uzyskanie ponad 136 kg siły wyzwalającej natrysk piany. Specjalna konstrukcja wewnątrz pistoletu zapobiega przedostawaniu się materiału do tłoka powietrza. 

Pistolety do natrysku piany poliuretanowej oczyszczane cieczą 

Oczyszczanie pistoletów natryskowych cieczą jest kolejną, po oczyszczaniu powietrzem metodą przygotowania pistoletu do ponownej pracy. Proces czyszczenia polega na umieszczeniu płynu ClearShot w komorze mieszania po zwolnieniu spustu. To pozwala na zatrzymanie reakcji pozostałych resztek komponentów aż do kolejnego naciśnięcia spustu pistoletu. 

Dostępne na rynku modele pistoletów natryskowych oczyszczanych cieczą:

FUSION CLEAR SHOT

Pistolet można stosować zarówno z pianką poliuretanową jak również polimocznikiem. Pistolet natryskowy Fusion ClearShot jest pierwszym modelem dostępnym na rynku pistoletem do czyszczenia cieczą. Bazuje na wykorzystaniu jednorazowego wkładu ClearShot do czyszczenia materiału i utrzymywania czystości komory mieszania. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu i możliwość wykonanie większej powierzchni natrysku w stosunkowo krótkim czasie. Fusion to pierwszy wieloskładnikowy pistolet posiadający możliwość zmiany wzoru natrysku dzięki dostępnej opcji zmiennego przepływu. Doskonale sprawdza się w małych ciasnych i precyzyjnych obszarach przeznaczonych do wykonania natrysku. Dzięki zastosowanemu do oczyszczania płynowi ClearShot komory mieszania są utrzymane w czystości, powietrze czyszczące jest zredukowane około 75% co pozwala nam wykorzystać sprężarkę o mniejszej wydajności .

Pistolety do natrysku piany poliuretanowej czyszczone mechanicznie 

Ostatnim rodzajem metody czyszczenia pistoletów do natrysku pian jest metoda mechaniczna. Po zwolnieniu spustu, iglica znajdujący się w pistolecie przechodzi przez komorę natryskową ( dyszę ) usuwając wszelkie pozostałości pian z końcówki aplikacyjnej. Fusion Mechanical Purge (MP) to pistolet natryskowy o prostej konstrukcji z funkcją czyszczenia mechanicznego. Urządzenie charakteryzuje wysoka funkcjonalność i doskonałe właściwości mieszania. Fusion MP to pistolet natryskowy wytrzymały i wydajny, który sprawdzi się na każdej powierzchni. Oprócz Fusion MP, również modele pistoletów natryskowych GX-7 i GX-8 należą do grupy mechanicznie czyszczonych . Zarówno GX-7 i GX-8 charakteryzuje niezawodność, wydajność i kontrolę wzoru nawet w najtrudniejszych warunkach. Pistolet GX-7 może obsługiwać zarówno piany natryskowe jak również wszelkie aplikacje polimocznikowe w różnych, nawet trudnych do wykonania natrysku lokalizacjach