Jak dobrać agregat malarski? Sprzęt idealny do Twoich potrzeb?
Właśnie, jak dobrać agregat malarski? Wielu z moich potencjalnych i aktualnych Klientów myślało, że wystarczy powiedzieć jakiego typu farbą będą malowali. I oczywiście jakim budżetem dysponują. Teoretycznie ta informacja by mi wystarczyła, aby sprzedać urządzenie. Lecz zawsze proszę o trochę więcej. Bynajmniej nie po to, by Klienta zamęczyć. Po to, by mu uświadomić, do jakiego rodzaju produktu może dane urządzenie wykorzystać.
Minimalny zakres wiedzy, jaki powinni posiadać nabywcy agregatu malarskiego, sprowadza się do trzech kwestii:
-
Kto jest producentem materiałów do aplikowania?
-
Jakiego rodzaju to farba?
-
Jaka jest ilość zawartych części stałych, ewentualnie lepkość?
Te informacje można znaleźć na kartach technicznych udostępnianych przez producenta. Spora grupa wykonawców jest przekonana, że swoimi agregatami może malować wszystkim, co zassie przez ssak. Niestety często są w błędzie. Oto pięć czynników, które pozwolą dobrać agregat idealny do Twoich potrzeb:
Agregat malarski – producent
Jest wielu producentów, ale niezrównaną jakość oferuje Airlessco, które w całości jest produkowane w fabrykach GRACO. To potwierdza najwyższą jakość tej marki. Dodatkowo rynek uzupełniają takie firmy jak Wagner, Titan i Komatz oraz mniej znane marki.
Rodzaj farby
Do farby akrylowej, lateksowej proponuję Airlessco – modele SP 380, MP 455, LP 555. Do farb elewacyjnych przygodę z natryskiem rozpoczynamy od modelu LP 655, LP 955 i wyższych. Natomiast gładzie szpachlowe pozostawiamy agregatom o symbolu TS 1750 oraz HSS 9950.
Zawartość części stałych
W zależności od ich zawartości wybierane jest urządzenie, które swoją mocą i wydajnością będzie w stanie dany materiał tłoczyć i efektywnie natryskiwać. Potrzebne informacje można znaleźć na kartach technicznych produktów. Należy szukać pod hasłem „zawartość części stałych” oraz „zawartość części nielotnych”. Im wyższe będą te wartości, tym mocniejszy i wydajniejszy musi być sprzęt.
Powierzchnia malowania
Do dużych inwestycji przyda się naprawdę wydajny agregat malarski. Każde urządzenie ma jakieś ograniczenia. Nie polecimy np. modelu SP 380 do malowania obiektu o kilkudziesięciu tysiącach mkw. powierzchni do zrealizowania. Wtedy sprawdzą się agregaty o trochę mocniejszej konstrukcji. Przyda się możliwość malowania więcej niż jednym pistoletem.
Producenci farb, gładzi, jak i maszyn, ułatwiają uzyskanie wszelkich potrzebnych informacji, jakie powinna posiadać osoba chcąca zakupić urządzenie do malowania lub szpachlowania. Oczywiście, doradcy techniczni ASTECO Polska są olbrzymim wsparciem dla klienta. Zarówno w procesie dobierania maszyny i osprzętu do niej, a następnie w procesie szkolenia i wdrożenia w proces malowania i obsługi sprzętu. Niejednokrotnie, w późniejszym okresie pracy z urządzeniem, dzwonią na naszą całodobową infolinię techniczną. I otrzymują potrzebne wsparcie.