ASTECO – Od garażu do międzynarodowego prymusa!

ASTECO – Od garażu do międzynarodowego prymusa!

Asteco, jeden z liderów sprzedaży systemów natryskowych, działa na naszym rynku od 13 lat. Ale jego historia zaczyna się znacznie wcześniej. 

Wszystko zaczęło się w garażu. Na początku lat siedemdziesiątych czeski emigrant mieszkający w USA, Miroslav Liska, stworzył w garażu rewolucyjny agregat malarski, który po latach przejdzie do historii jako Airlessco 3100. W 1975 roku założył firmę Airlessco, specjalizującą się w produkcji systemów natryskowych do farb. 3100 okazał się produktem, który zapoczątkował serię wydajnych i nowoczesnych agregatów, które stały się punktem odniesienia dla całej branży, Airlessco zaś wyrosło na wiodącego gracza swojej branży, zatrudniającego ponad 100 osób.

Sukces firmy nie pozostał niezauważony przez Graco, światowego lidera branży, który zakupił firmę w 2008 roku. Marka Airelssco do dziś pozostaje synonimem solidności i innowacyjnego podejścia do systemów natryskowych. 

Polska – kluczowy rynek

W międzyczasie – w 1994 roku – Roman Jaros, siostrzeniec Miroslava Liski, założył firmę, która z czasem przybrała nazwę Asteco i stała się wyłącznym dystrybutorem produktów Airlessco w Czechach. W 2006 roku powstało Asteco Polska, które wyrosło na kluczową spółkę w ramach grupy. Na jej czele stanął Marek Rubach. Cztery lata później, firma pojawia się na kolejnym rynku – słowackim. W planach jest dalszy rozwój geograficzny. 

Także na polskim rynku Asteco jest wyłącznym dystrybutorem produktów Airlessco. W 2012 stało się także dostawcą profesjonalnych urządzeń Graco do natrysku pianki i polimocznika. Wcześniej, bo już w 2009 roku Asteco rozpoczęło współpracę z producentem agregatów natryskowych, firmą Euromair z Francji. Od 2018 roku jest też wyłącznym producentem profesjonalnych pistoletów natryskowych PS1 i PS2. Wyjątkowa technologia wykonania i kształt zapewniający niezrównaną wydajność i komfort pracy, są efektem 20 lat doświadczeń i niezliczonych pomysłów na optymalizację produktu. W tym roku Asteco rozpoczęło też produkcję pian nowej generacji Purteco.

Prymus Europy Środkowej

Dziś grupa Asteco zatrudnia w Europie 22 osoby. Z produktów dystrybuowanych przez firmę korzystają tysiące klientów, głównie profesjonalnych firm wykonawczych oraz zakładów produkcyjnych działających w branży budowlanej i przemysłowej. Sprzedaje produkty czołowych marek i buduje długofalowe relacje z klientami bazujące na wiedzy, niezawodnym serwisie i wymianie doświadczeń. To sprawiło, że stała się jednym z liderów dystrybucji systemów natryskowych w całym regionie Środkowej Europy. 

Asteco za główny cel stawia sobie zwiększenie jakości pracy oraz bezpieczeństwa firm zajmujących się wykończeniem wnętrz, elewacji i dróg oraz pracami izolacyjnymi. Firma jest sponsorem klubu żużlowego ROW Rybnik a także zawodnika tego klubu Kacpra Woryny. Od lat wspiera też Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu.

***