O czym warto wiedzieć rozpoczynając przygodę z branżą izolacji natryskowych pianami PUR?

O czym warto wiedzieć rozpoczynając przygodę z branżą izolacji natryskowych pianami PUR?

Kiedy decyzja dotycząca rozpoczęcia działalności w branży natryskowych izolacji termicznych pianami PUR zapadła i strategicznie określony został docelowy odbiorca usługi – czas na kluczowy element, który leży u podstaw gwarancji sukcesu i dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. Pierwszą i najważniejszą decyzją dla każdego przedsiębiorcy, który decyduje się na działalność w branży termoizolacji pianą poliuretanową jest wybór odpowiedniego wyposażenia. Rynek izolacji natryskowych z roku na rok się rozrasta, zwiększa się też dostęp do coraz to nowszych branż, w których wymagane jest stosowanie ocieplania metodą natryskową. Każdy profesjonalny dostawca maszyn i systemów do wykonywania izolacji natryskowych posiada w swojej ofercie również konsultacje, które pozwolą wykonawcy podjąć decyzję jaki sprzęt – odpowiednio do profilu usług oraz posiadanego budżetu wybrać. Rozważając rozpoczęcie działalności w branży natrysków pianą PUR warto mieć na uwadze, że maszyna wykonująca natrysk – niezależnie czy napędzana elektrycznie, hydraulicznie czy pneumatycznie, to dopiero początek drogi. Wykonywanie izolacji termicznych to proces zdecydowanie bardziej złożony niż mógłby się wydawać, a co za tym idzie, wymaga wieloelementowego systemu, który dopiero sprawnie i właściwie obsługiwany przynosi oczekiwane rezultaty.

Z czego składa się sukces, czyli jakie elementy wchodzą w skład systemu do wykonywania izolacji natryskowych pianą PUR.

Punktem wyjścia dla każdego, kto planuje działalność w branży izolacji natryskowej powinien być zakup … samochodu dostawczego. Pojazd musi posiadać odpowiednie parametry i być niezawodny pod kątem mechanicznym i technicznym. Należy zacząć od dopuszczalnej ładowności, która powinna wynosić minimalnie ponad 1000 kg (waga komponentów, reaktora i dodatkowego osprzętu, która zmienia się w zależności od zlecenia). Oprócz ładowności, kluczowe znaczenie odgrywa przestrzeń ładunkowa. Podstawowe elementy systemu zawsze będą się powtarzały. Jednak same zlecenia wykonania izolacji natryskowej mogą być w różnej odległości i dotyczyć różnej wielkości powierzchni. Po wyborze samochodu, warto pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu, które ułatwi i przyspieszy wykonywanie zleceń, a to z kolei pozwoli na realizację natrysków dla większej liczby klientów.

Podstawowymi komponentami, które w wyniku reakcji chemicznej wytwarzają pianę PUR są: poliole i izocyjaniany. Są one transportowane w osobnych beczkach, każda o wadze około 250 kg. Ręczne wynoszenie beczek przede wszystkim spowalnia proces, ale, co ważniejsze, może powodować ryzyko rozszczelnienia bądź upuszczenia beczki z którymś z komponentów. Rozwiązanie? Montaż windy samochodowej, która nie tylko przyspieszy i ułatwi przygotowanie do pracy, ale również zadba o bezpieczeństwo komponentów a przede wszystkim – pracowników.

O ile winda samochodowa jest ułatwieniem, o tyle są elementy, w które samochód musi zostać wyposażony, tak, aby przedsiębiorca mógł sprawnie wykonywać usługę nakładania izolacji termicznych metodą natryskową. Wydajna sprężarka, urządzenia mieszające, podgrzewany wąż do transferu komponentów i pistolet do nakładania piany to absolutne minimum. Warto wzbogacić park maszynowy firmy i zadbać również o dobrej jakości agregat prądotwórczy, który pozwoli na wykonanie usługi również w lokalizacjach z utrudnionym dostępem do energii elektrycznej.

Inwestycja w jakość

Jakimi wyznacznikami kierować się przy wyborze sprzętu do wykonywania izolacji natryskowych? Najbardziej kuszącym i niestety najczęściej obieranym kierunkiem jest cena. Niska cena, bywa kusząca, ale w końcowym rozrachunku straty jakie poniesiemy w wyniku zakupu taniego sprzętu o niskiej wydajności czy wielu nawracających usterek (wyłączających sprzęt z użytku) często są wyższe niż planowana „oszczędność”. Warto zdecydować się więc na sprawdzonego producenta, który od lat obecny jest na rynku i dostarcza wysokiej jakości sprzęt dostępny w szerokim przedziale cen. W ofercie agregatów, pistoletów oraz akcesoriów niezbędnych do wykonywania izolacji natryskowych dostępnej w Asteco, znaleźć można rozwiązania zarówno z górnej półki, jak również bardziej przystępne cenowo, dla przedsiębiorców, który dopiero rozpoczynają działalność w branży izolacji pianami PUR. Inwestycja w jakość, to także inwestycja w ludzi. Zatrudnienie doświadczonych pracowników, bądź zainwestowanie w odpowiednie szkolenia merytoryczne i praktyczne z zakresu izolacji natryskowych to drugi, niezbędny składnik sukcesu. Połączenie dobrze przeszkolonego zespołu, sprawnie operującego profesjonalnym, bezawaryjnym i wytwarzającym wysokiej jakości pianę PUR to gwarancja świadczenia usług na najwyższym poziomie, a co za tym idzie – rozwoju w branży natryskowych izolacji pianami PUR. 

Lider wśród producentów systemów służących do wykonywania natryskowych izolacji termicznych, amerykańska firma Graco, posiada w swojej ofercie szeroki wybór agregatów, pistoletów oraz urządzeń dodatkowych jak chociażby węże podgrzewane, pompy transferowe czy zabezpieczenia reaktorów. Jako autoryzowany przedstawiciel firmy Graco w Polsce, nasi specjaliści chętnie doradzą i podpowiedzą, które rozwiązania będą najlepszym wyborem dla profilu firmy jak również zdobytego dotychczas doświadczenia.