Agregaty malarskie – wykorzystanie technologii natryskowych przy małych i dużych remontach. Jaką wartość mogą wnieść do codziennej pracy agregaty malarskie?
Niewielka kawalerka, wolnostojący dom czy wielkopowierzchniowy magazyn łączy konieczność bieżącego odświeżania, w tym malowania ścian. W jednym z poprzednich wpisów w kilku słowach opowiedzieliśmy o legendzie technologii natryskowych, dostępnej w ofercie Asteco – amerykańskiej marce Airlessco. Dziś przyjrzymy się bezpośrednio malowaniu natryskowemu. Co powoduje rosnące zainteresowanie wykorzystania agregatów do natrysku farb oraz nakładania gładzi w branży budowlanej? Z biznesowego punktu widzenia zastosowanie agregatu malarskiego wpływa na znaczne ograniczenie kosztów. Z punktu widzenia praktycznego? Większa wydajność, dokładność i łatwość wykonania.
Czym wyróżniają się agregaty malarskie?
Tradycyjne metody nanoszenia farb przyzwyczaiły nas do korzystania z pędzli, wałków, kuwet czy kratek. Z pewnością metody te są dobrze znane i powszechnie stosowana ze względu na niskie koszty i brak konieczności czynienia szczególnych przygotowań. Co jednak, jeśli zależy nam na jak najkrótszym czasie malowania i osiągnięcia najwyższej jakości efektu? Warto wtedy zwróć uwagę w stronę agregatów malarskich i natryskowego nakładania farb. Czyli metody zyskującej coraz szersze grono entuzjastów i użytkowników.
Technologia wykorzystywana przy natryskowym malowaniu powierzchni.
Agregaty malarskie, o czym warto wiedzieć, pracują w oparciu o dwie dostępne technologie. Lepiej znaną i szerzej stosowaną metodą natryskowego malowania jest wykorzystanie sprężonego powietrza. Przy pomocy pistoletu natryskowego, sprężone powietrze połączone z drobinkami farby wydostaje się ze zbiornika. Osiada na powierzchni przeznaczonej do malowania natryskowego. W tym przypadku, zbiornik z farbą znajduje się bezpośrednio przy pistolecie, z którego wydobywa się mieszanina.
Alternatywna technologia malowania natryskowego, nazywana metodą hydrodynamiczną, działa w oparciu o zgoła inne mechanizmy. W przypadku malowania hydrodynamicznego, agregat malarski do natryskowego malowania ścian aplikuje drobinki farby pod ciśnieniem, ale bez użycia powietrza. Urządzenie pobiera farbę ze zbiornika, która przy użyciu pompy jest sprężana i przy użyciu ciśnienia przekazywana do pistoletu natryskowego. Pojemnik na farbę nie znajduje się bezpośrednio przy pistolecie natryskowym. Ma to miejsce w przypadku agregatu malarskiego, wykorzystującego sprężone powietrze.
Zalety i wady hydrodynamicznego malowania natryskowego
Malowanie powierzchni metodą hydrodynamiczną, z wykorzystaniem agregatów natryskowych znacznie przyspiesza i ułatwia pracę. Są jednak przypadki, kiedy wykorzystanie agregatu do natrysku farb jest jedynym słusznym wyborem, gwarantującym skuteczne pokrycie powierzchni farbą lub lakierem. Niesłabnącą popularnością w branży budowlano-wykończeniowej cieszy się zastosowanie nierównych i niejednorodnych powierzchni – chociażby popularnych tynków strukturalnych. Malowanie agregatem pozwala na dotarcie do każdej szczeliny i nierówności oraz rozprowadzenie farby równomiernie, na całej powierzchni przeznaczonej do malowania. Agregaty do natrysku farb czy gładzi charakteryzuje kilkukrotnie wyższa wydajność pod względem czasu wykonania oraz ilości zużywanego produktu. Praca z użyciem agregatu natryskowego pozwala więc na efektywniejszą pracę, z możliwością ograniczenia kosztów. Co ważne, malowanie powierzchni metodą natryskową jest dużo bardziej komfortowe w porównaniu do tradycyjnych metod, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych.
Korzystanie z agregatów malarskich i wybór malowania metodą natryskową ma również swoje wady. Np. gdy malowanie powierzchni jest okazjonalne i nie stanowi serca działalności biznesowej. Agregaty malarskie do malowania ścian, natrysków masy czy gładzi są sprzętem w cenie dużo przewyższającej zestawy wykorzystywane do tradycyjnego malowania. Pamiętajmy jednak, że inwestycja w odpowiedni sprzęt się zwróci. Właściwe użytkowanie i konserwacja, gwarantują długoletnią jego sprawność i szybki zwrot kosztów poniesionych przy zakupie. Aby wykorzystać możliwości oferowane przez agregaty natryskowe do malowania ścian, warto również zainwestować w odpowiednie przygotowanie. Np. w szkolenie operatów, którzy są dedykowani do pracy z natryskową aplikacją farb i gładzi.
Co możemy zaproponować?
W ofercie Asteco znaleźć można agregaty natryskowe do malowania ścian firmy Graco, jednego z najwyżej ocenianych producentów agregatów malarskich. Wśród asortymentu dostępne są najpopularniejsze na rynku modele SP 380, MP 455 oraz LP 555 i LP 955 firmy Airlessco, które umożliwiają pracę z farbami wodnymi, syntetycznymi, dyspersyjnymi i akrylowymi. Agregaty natryskowe Airlessco pozwalają również na natryskowe malowanie ścian lakierami, impregnatami i gruntami.
Asteco to nie tylko dystrybucja, ale również szeroki zakres obsługi posprzedażowej, doradztwa i szkoleń w zakresie użytkowania i konserwacji min. malarskich agregatów natryskowych.